A szerzői jogi művek felhasználása – a szabad felhasználás eseteit kivéve – engedélyköteles. Így ha egy szerzői művet többszörözni, terjeszteni, átdolgozni vagy nyilvánosság számára közzétenni szeretnénk, akkor a szerző engedélyével kell rendelkezni.
Az alkotó egyéni, eredeti művét szerzői jog, az egyéb teljesítményét szerzői joghoz hasonló, ún. kapcsolódó jog védi.
A kapcsolódó jogi védelem jogosultjai a tartalom-előállítók: az előadóművészek, a hangfelvétel-előállítók, a rádió- és televízió-szervezetek, filmelőállítók és az adatbázis-előállítók, akik ugyan nem hoznak létre egyéni, eredeti alkotást, de tevékenységüket a szerzői jog védi annak szerzői művel kapcsolatos, értékteremtő jellegére tekintettel.
A szerzői jogi védelem az egyéni, eredeti jellegű mű létrejöttével minden egyéb teendő nélkül is védi a szerzőt: az önkéntes műnyilvántartásba vétel nem keletkezteti a szerzői jogot, csak egy esetleges bizonyítás esélyeit növeli.
A szerzői jogvédelem mindenkit megillet, akinek egyéni, eredeti alkotása van. A védelem a törvény alapján jár, ezért levédetésre nincs szükség.
A szerzői jogvédelem azonban az illegális felhasználással szemben és a szerződések szövegezése során szakértő jogi segítséget igényel.
A szerzői művek felhasználására megfelelő felhasználási vagy jogátruházási szerződések alapján van mód.
Ezek a szerződések sokszor egy-egy vállalkozás alapját képezik, a megfelelő jog- és érdekvédelem tehát mind szerzői/jogtulajdonosi, mind felhasználói/jogszerzői oldalon kardinális.